0
Povzetek košarice

Košarica je prazna

Dodaj izdelke

Vpiši iskalni niz

Januar: Mesec Jožeta Plečnika

Januar je mesec, v katerem obeležujemo obletnico rojstva in smrti svetovno znanega slovenskega arhitekta Jožeta Plečnika.
Januar: Mesec Jožeta Plečnika

Leto 2022 je bilo Plečnikovo leto, saj bi mojster praznoval 150. rojstni dan. Vendar pa je razlogov, da obujamo spomin nanj in na njegovo delo prav vsako leto, dovolj. Vabljeni, da si preberete nekaj zanimivosti o njegovem življenju.

Jože Plečnik se je rodil v Ljubljani, s katero je ostal povezan vse življenje in na njej pustil tudi svoj posebni pečat. Vendar pa na začetku njegove šolske poti ni kazalo, da bo postal tako uspešen. Nasprotno, mladi Jože ni izdelal prvega letnika gimnazije in je šolanje celo začasno opustil. V tem obdobju je delal kot vajenec v očetovi mizarski delavnici. Ves čas pa je vztrajal pri risanju, dejavnosti, ki ga je najbolj veselila že od otroštva. To ga je vodilo, da je šolanje nadaljeval v Gradcu, kjer se je izučil za umetnostnega mizarja in načrtovalca pohištva.

Od tam ga je pot vodila naprej v svet, na Dunaj, kjer je sprva delal kot oblikovalec pohištva, nato pa je kmalu odkril svojo novo strast, arhitekturo. Na neki razstavi se je zagledal v načrte znanega dunajskega arhitekta Otta Wagnerja za katedralo v Berlinu in se odločil, da bo postal njegov učenec. Tako je nadaljeval šolanje na dunajski umetnostni akademiji, kjer je Wagner kmalu opazil njegovo nadarjenost in ga vzel v svojo delavnico, nedolgo za tem pa mu je že začel odstopati svoje manjše projekte. Plečnik je moral delati več kot drugi učenci, saj mu je manjkalo splošne izobrazbe, kar pa mu je v enem letu uspelo nadomestiti, tudi s pomočjo učitelja in mentorja, ki je verjel vanj. Nazadnje je za svoje diplomsko delo prejel celo nagrado in si prislužil rimsko štipendijo, s katero si je omogočil sedemmesečno potovanje po Italiji in Franciji, kjer se je navdihoval pri velikih arhitekturnih umetninah.

Njegova naslednja postaja je bila Praga, kjer se je sam prelevil v učitelja. Postal je profesor dekorativne arhitekture, hkrati pa je vodil in načrtoval še arhitekturno prenovo gradu na Hradčanih. Plečnikova dela na Dunaju in v Pragi so še danes izjemno cenjena. V preteklem letu je bilo tudi v tujini zaslediti številne razstave, posvečene njegovemu delu. Kljub uspehu v tujini pa se je Plečnik po prvi svetovni vojni vrnil v rodno Ljubljano.

Se še spomniš, da je bil Jože Plečnik upodobljen na bankovcu za 500 SIT?

Doma je nadaljeval poučevanje in »Plečnikova šola« arhitekture je pomembno zaznamovala generacije arhitektov. Prav tako pa je zaznamoval tudi Ljubljano samo. Mesto je v svetu prepoznavno prav po nekaterih njegovih stvaritvah, kot sta na primer Tromostovje in Narodna in univerzitetna knjižnica. Njegova arhitektura je z uporabo klasičnih elementov, kot so stebri, piramide in krogle, nezgrešljiva in ne glede na to, ali smo v Ljubljani, na Dunaju ali v Pragi, zlahka prepoznamo delo našega mojstra.

Plečnik je seveda poskrbel, da je bil tudi njegov dom urejen po estetskih principih, ki jim je sledil. Ustalil se je v Trnovem, kjer je kupil manjšo hišo in ji dodal prav poseben prizidek, ki ni pravokoten, kot običajno, ampak je zaobljen, v njem pa sta dve okrogli sobi. Zelo je imel rad tudi svoj vrt, ki ga je skrbno urejal. Nikdar se ni poročil in mogoče je najti celo pismo, v katerem ga je prijateljica zasnubila, on pa jo je zavrnil. Verjel je, da bodo po smrti o njegovem življenju pričala njegova dela. In imel je prav, ko je dal na friz križevniškega kompleksa zapisati besede: »Minljiv si, le tvoja dela so tvoj spomin.«

Navdihujočo zgodbo njegovega življenja si lahko z otroki preberete tudi v slikanici O dečku, ki je sanjal velike sanje. Knjiga bo otroke naučila nekaj o Plečniku in njegovih delih, nekaj o arhitekturi in nekaj o tem, da je vredno vztrajati in slediti svojim sanjam.

Nazaj na seznam
1 izvedba

O dečku, ki je sanjal velike sanje

Nekoč se je v Ljubljani rodil deček, ki je želel postati arhitekt. Po dolgih letih vztrajnosti in učenja mu je z veliko ustvarjalne domišljije tudi uspelo....
21,70€ 15,90€