0
Povzetek košarice

Košarica je prazna

Dodaj izdelke

Vpiši iskalni niz

V letošnjem letu obeležujemo 200-letnico rojstva Ignacija Knobleharja

Dr. Ignacij Knoblehar je bil slovenski misijonar in raziskovalec. Rodil se je v Škocjanu na Dolenjskem kot prvi otrok v družini s petimi otroki ...
V letošnjem letu obeležujemo 200-letnico rojstva Ignacija Knobleharja

Dr. Ignacij Knoblehar (6. 7. 1819 - 13. 4. 1858) je bil slovenski misijonar in raziskovalec. Rodil se je v Škocjanu na Dolenjskem kot prvi otrok v družini s petimi otroki. Osnovno šolo in gimnazijo je obiskoval v Kostanjevici, Celju in Novem mestu. Študij je nadaljeval v Ljubljani in Rimu. Leta 1845 je postal duhovnik in se posvetil misijonskemu delovanju, za katerega so ga navdušile pridige Friderika I. Barage.

Kot misijonar je deloval v Sudanu, kjer si je poleg pastoralne skrbi za domačine prizadeval tudi za odpravo suženjstva. Leta 1848 je postal apostolski provikar, leto kasneje pa je plul po Belem Nilu in popisoval takratne razmere. 

Knoblehar je leta 1857 postal častni član Dunajskega geografskega društva, s pomočjo katerega je naredil več prvenstvenih odprav po Nilu. Kot prvemu belcu mu je uspelo doseči točko 4°44` severne zemljepisne širine. Ko se je leta 1857 vračal iz Afrike domov, se je zaradi slabega zdravja ustavil v Italiji, kjer je v Neaplju, leto kasneje, star še ne 39 let, tudi umrl.

Knoblehar je ustvaril številne zapiske o etnografskih značilnostih krajev, kjer je deloval, v nemškem in slovenskem jeziku pa je izšla tudi njegova knjiga z naslovom Potovanje po Beli reki

Njegov ladijski dnevnik se nahaja v nacionalni knjižnici na Dunaju, zbirko predmetov sudanskih plemen Bari in Siluki pa si lahko ogledamo tudi v Slovenskem etnografskem muzeju v Ljubljani. V zbirki, ki šteje za najstarejšo afriško zbirko pri nas, je 230 predmetov.

Alfred Brehm, nemški zoolog, je o Knobleharju zapisal:

"Bil je tako ljubezniv kakor učen, neutrudljiv pri svojem delu, vesel v občevanju s sopotniki, skromen in plemenit. Pisal je zares izvrsten znanstveni dnevnik."


Ali veš?

- Da je Ignacij Knoblehar živel v približno istem času kot France Prešeren?

- Da je Ignacij Knoblehar razumel kar 14 jezikov?

- Da se po Ignaciju Knobleharju imenuje ulica za Bežigradom v Ljubljani?


(novica je povzeta po slikanici z naslovom Ignacij, Bela reka in črni ljudje).

Nazaj na seznam
1 izvedba

Ignacij, Bela reka in črni ljudje

RAZPRODANO! Ko je Ignacija nekega dne pot zanesla v Afriko in je zaplul po mogočni reki Nil, ni nihče pričakoval, da bo postal eden največjih raziskovalcev t...
21,70€